chůva na hlídání dětí

Přivýdělek na rodičovské dovolené? V tento nelehký čas se bude hodit!

Chcete zůstat v kontaktu s oborem nebo zaměstnavatelem také na rodičovské dovolené? Nebo naopak není peněz nazbyt a přivýdělek by se hodil do rodinného rozpočtu, tím spíše v době koronavirové pandemie? I na rodičovské dovolené je možné pracovat brigádně nebo na částečný úvazek. Od začátku roku 2020 se navíc změnila nejen výše rodičovského příspěvku, ale také jedno z pravidel, které umožňuje rodiči na rodičovské dovolené větší flexibilitu a usnadňuje návrat do práce. 

Nezáleží na formě

Hned na začátku jistě nejednu maminku nebo nejednoho tatínka napadne základní otázka. Je vůbec legální pracovat při pobírání rodičovského příspěvku? Ano, stačí si zajistit hlídání dětí a najít si vhodnou brigádu nebo práci. Pro úřad práce není směrodatný příjem z přivýdělku ani typ smlouvy, na jakou se rodič rozhodne pracovat. Proto lze pracovat na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo klasickou pracovní smlouvu s částečným úvazkem. Je také možná dohoda s původním zaměstnavatelem nebo odvážnější mohou odstartovat své podnikání. 

hlídání dětí

Práce s dětmi do 2 let věku

V případě, že si nezajistíte chůvu na hlídání dětí, ale své batole umístíte do jeslí, školky nebo obdobné instituce, musíte hlídat počet hodin. Zatímco dříve nesmělo dítě do 2 let věku strávit měsíčně ve školním zařízení více než 46 hodin měsíčně, od ledna se limit navýšil na 92 hodin. Docházka se poznamenává do příslušného formuláře a je nutné počet hodin pro zachování příspěvku dodržet. Zařídit hlídání se naštěstí dá jinak, v tom případě se počet hodin nemonitoruje, protože rodič zajistil celodenní a řádnou péči o dítě.

Bez omezení od 2 let věku

Pro rodiče, kteří jsou s dětmi staršími 2 let na rodičovské dovolené, dokonce neexistují žádná restriktivní omezení pro práci. V té době jsou navíc děti již samostatnější, což v agentuře Slunečnice dobře ví a umí s dětmi tohoto věku adekvátně pracovat. Pro větší flexibilitu je možné zajištění jednorázového i dlouhodobého hlídání, problémem není ani hlídání nemocných dětí nebo zajištění péče v době firemních akcí. Chodí vaše dítě ve vaší pracovní době na kroužek? I s tím si umí chůvy z profesionální agentury poradit.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *