Krémy a masti na přebalování

Přebalování miminka: Jednorázové pleny ušetří práci, látkové zase přírodu

Ještě před tím, než se dítě narodí, je třeba se rozhodnout, jaký druh plen bude maminka používat při přebalování. Nabízejí se buď látkové pleny, nebo jednorázové. Co je pro dítě lepší a jaké by tedy mělo být rozhodnutí budoucích rodičů?

Látkové pleny, nebo jednorázovky?

Dá se říci, že látkové pleny jsou k životnímu prostředí šetrnější. Stačí je totiž pouze přeprat a přežehlit a jsou přichystané k dalšímu použití. U jednorázových plen toto odpadá, jsou pohodlnější, ale kvůli nim vzniká více odpadu, jež zatěžuje planetu. Maminka s ekologickým srdcem se jistě rozhodne pro látkové pleny. I když je jich pořízení finančně náročnější, protože se musí celá sada koupit najednou, náklady se vrátí s dalším dítětem. A nakonec lze ještě pleny i prodat v dětském bazaru, jsou-li v dobrém stavu. Některá maminka je ráda koupí, protože tím ušetří. Tyto dětské pleny tak poslouží na několikrát.

Jednorázové pleny jsou opravdu pohodlné

Vyrábějí se v různých velikostech odstupňovaných podle hmotnosti dítěte. Tyto pleny jsou navržené tak, aby udržovaly zadeček miminka v suchu. Přesto není možné se na toto spolehnout a nechat dítě v jedné pleně celý den. Pravidelnost v přebalování je na místě i u jednorázovek.

Mezi nejoblíbenější jednorázové pleny patří ty od značky Pampers, která patří k předním výrobcům jednorázových plen nejen v Evropě. Na trhu jsou k dispozici i další značky. Většinou je nutné jich vyzkoušet více, které budou lépe vyhovovat potřebám miminka. Samozřejmě, že se maminky rozhodují také podle jejich ceny, která ovlivňuje rodinný rozpočet. Z počátku je nutné mít po ruce asi osm plen na den. Malé miminko se přebaluje každou chvíli. Tato frekvence se postupně s věkem dítěte snižuje. Výhodné je nakupovat pleny v akci do zásoby, takto lze ušetřit hodně financí. Anebo využít nabídku internetových obchodů a nechat si poslat pleny až do domu.

Jak na správné přebalování dítěte?

Ať už používáte látkové pleny nebo jednorázové, postup při přebalování je stále stejný. Přebalovat by se mělo novorozené miminko před jídlem i po jídle. Postupně se pak počet přebalování snižuje. Vždy je nutné očistit pokožku dítěte od moče a stolice. Používají se k tomu vlhčené ubrousky. Možná lepší variantou je však umýt zadeček miminka pod tekoucí vodou a opatrně otřít. Potom je třeba pokožku natřít krémem proti opruzeninám. Ten se musí používat při každém přebalování. Jen tak se předejde vzniku bolestivých opruzenin, což jsou mokvavá ložiska na kůži, která hodně bolí, a dítě pak kvůli nim pláče a je neklidné. Krém vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která nedovolí moči a stolici přijít přímo na pokožku. Proto je tak důležité při každém přebalování krém použít. Krémy a masti na přebalování je možné koupit v drogerii nebo v lékárnách. Většinou si maminka najde ten svůj, který pak používá po celou dobu, kdy dítě pleny nosí. Je lepší ho mít doma v zásobě.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *