jakou svačinu do školy

Pošlete děti do nového školního roku s pořádnou svačinou! Velký svačinový rádce je tady!

Ať už máte doma malého prvňáčka nebo děti na středních školách či gymnáziích, měli byste jim pravidelně připravovat svačiny. Děti, které nemají svačinu a dostatečný přísun tekutin jsou ve škole unavenější, špatně se soustředí, a to se může projevit na jejich školních výsledcích. Přečtěte si, jak přimět děti svačit a jaká svačina je tou nejlepší!

Děti by měly jíst ideálně pětkrát denně. Tři jídla by měla být velká – snídaně, oběd a večeře. Dvě jídla by měla tvořit svačinky. Ty se dětem podávají ideálně dvě hodiny před tím, než je čeká velké jídlo. Svačinky by měly být vyvážené a obsahovat sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny, minerální látky a vlákninu. Připravili jsme pro vás velkého svačinového rádce!

Svačiny ve škole

Děti se ve škole nejen učí a sedí v lavicích, mají také spoustu příležitostí pro vybití energie. Ať už jsou to přestávky, tělocvik nebo pohybové aktivity během vyučování, děti vydávají spoustu energie. Potřebují proto dopolední svačinu, aby se občerstvily a dobře se soustředily na odpolední vyučování. Potraviny se totiž v těle mění na glukózu, která dodává tělu a mozku potřebnou energii. Nenechávejte děti, ať si potraviny vybírají samy. Většinou totiž sáhnout po sladkostech nebo slaných pochoutkách, které je pořádně nezasytí a mohou vést k obezitě. Ve svačinové krabičce by dětem nemělo chybět ovoce a také zelenina. Vhodnou svačinkou jsou málo slazené nebo neslazené jogurty, celozrnné pečivo, sýry nebo domácí pomazánka. Velikost a vydatnost svačinky závisí na aktivitě dítěte. Pokud doma máte aktivní dítko, které neustále běhá a ani chviličku se nezastaví, můžete mu do krabičky přibalit i pár čokoládových čoček Carla Mléčná kolečka, která obsahují 31 % kakaové sušiny, čímž se řadí mezi velmi kvalitní mléčné čokolády.

Atraktivní obal svačinky

Už dávno jsou pryč doby, kdy se chleba s tlustou vrstvou másla zabalil do papírového ubrousku, který se kvůli polovině jablka úplně rozmočil a přilepil na krajíc. V dnešní době můžete děti přimět svačit i pěknou krabičkou, do které svačinku uložíte. V současnosti je trh plný barevných krabiček s potiskem pohádkových postav. Zvolit můžete také dělený boxík, který má přihrádky pro pečivo, ovoce, zeleninu a dobrůtku. Součástí některých krabiček bývají i plastové příbory.

Pitný režim

Dospělý člověk by mě za den vypít 2,5-3 l tekutin. U dětí je toto číslo ještě větší, a to proto, že dětský organismus je tvořen větším podílem vody. Na pití je ideální čistá neperlivá voda. Zvolit můžete i ovocný sirup, který by však měl být ve větší míře rozředěný vodou. 100% ovocné džusy jsou pro děti vhodné jen tehdy, pokud je naředíte vodou v poměru 1:1. Ideální teplota nápojů je 20-25 °C. Nápoje si děti do školy mohou nosit třeba v různě barevných lahvích, které se dají pořídit v každém dobrém obchodě se sportovním vybavením. Další variantou je průhledná láhev, kterou si děti mohou samy vyzdobit nálepkami nebo obrázky.

Jak naučit děti svačit

Někdy se dětem nechce svačit, protože mají zrovna rozehranou hru, nebo nepociťují hlad. Svačinky by se však ani v takovýchto případech neměly vynechávat. Děti můžete nalákat třeba tak, že budete pokrm připravovat spolu. Je to ideální doba, kterou můžete strávit společně se svými dětmi, a navíc si užijete spoustu legrace. Dobrou volbou je třeba příprava oblíbeného koláče. Další variantou jsou barevné talíře, žertovné slámky a další nádobí, které děti natolik zaujme, že se po svačince jen zapráší. Svačinka by také měla mít zajímavý tvar. Zkuste jim třeba vyrobit šneka ze salátové okurky. Polovinu okurky oloupejte a nakrájejte na hranolky. Druhou polovinu neloupejte a nakrájejte na kolečka. Okurkové hranolky namažte sýrem a přilepte kolečko okurky jako ulitu. Do přední části, kde má šnek hlavu položte dvě křupky jako oči a za ně dejte dvě krátká stébla pažitky jako tykadla.

Náš tip: Aby se děti naučily pravidelně svačit, nakrájejte jim třeba jablko nebo mrkev na menší části, které se dají snadno vzít do ruky. Misku s dobrůtkou umístěte na takové místo, kam děti dobře dosáhnou.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *