Navštívil nás nevítaný host. Vši jsou tady!

Při nástupu potomka do školky či školy si rozumní rodiče nepředstavují, že každý den bude jako procházka růžovou zahradou. Umíme si představit lecjaké nepříjemnosti, občas však zapomínáme na jednu, které se téměř nelze vyhnout a která umí být mnohem horší než pětka z písemky. Jedná se o vši.

Má vaše dítě vši?

Je-li vaše dítě neklidné a podezřele často se drbe na hlavě, zbystřete. Stejně tak nápadná ospalost, zvětšené uzliny nebo defekty pokožky hlavy mohou signalizovat přítomnost nevítaného hosta.
Vši můžete zahlédnout pouhým okem, stejně tak hnidy. Dospělá veš měří až úctyhodných pět milimetrů a ve vlasech se pohybuje, hnida naopak pevně lpí na vlasu, obvykle poblíž pokožky hlavy. Situaci okamžitě řešte. V opačném případě hrozí zavlečení druhotné infekce do rozškrábaných míst a vleklé zdravotní komplikace.

Odvšivujeme

V lékárně zakoupíte speciální přípravek a pečlivě dodržíte návod k použití. Počítejte též s nutností celé odvšivení po čase zopakovat. Nesázejte na starodávnou metodu hubení vší petrolejem, nedělejte ze svého potomka pokusné zvíře, a to doslova – množí se případy, kdy rodiče zkoušejí na dítěti různé veterinární přípravky proti parazitům!
Vždy je na místě následná kontrola. Dospělé lezoucí vši objevíte pohledem, hnidy však na vlasech zůstanou nalepené v každém případě, proto musíte otestovat, zda jsou živé. Zmáčkněte hnidu mezi nehty. Uslyšíte-li prasknutí, je živá a odvšivení je bezpodmínečně nutné zopakovat. I mrtvé hnidy z vlasů pečlivě odstraníme, a to nejlépe z vlhkých vlasů. Osvědčenou metodou je použít opláchnout hlavu teplou vodou s přídavkem octu a poté použít starý známý hřeben všiváček. Posléze dítěti znovu prohlédneme hlavu a odstraníme zbytek hnid a parazitů.
Nejefektivnější možností je samozřejmě vždy ostříhání na velmi krátko, nemyslete si však, že se tím automaticky zbavíte vší a hnid – kontrola je nutná i v případě ostříhání.

Buďte ve střehu

Zda jste byli v boji s vešmi úspěšní, ověřte po týdnu důkladnou kontrolou, v případě potřeby opakujte celou kůru. Sledujte po celou dobu dítě, zda se nedrbe – i jedna jediná zapomenutá veš může způsobit návrat celé patálie. Po dobu nejméně dalších tří týdnů pokračujte v kontrole. Takto monitorujeme nejen dítě, ale i zbytek rodiny.

Čistota především

Ač se stoprocentně neprokázalo, že by se veš dokázala udržet na jiném, než vlasovém povrchu, je na místě vyprat a vyčistit veškeré ložní prádlo i oblečení, které přišlo do styku s nákazou. Problémem mohou být pokrývky hlavy, a to zejména pletené. Samozřejmostí je vyčištění hřebenů a kartáčů desinfekčním prostředkem a vyvaření ručníků, jimiž jste vysoušeli vlasy. Desinfekčním prostředkem ošetříme také veškeré sedačky a křesla s hlavovými opěrkami, případně čalounění postele.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *