Kouření a těhotenství k sobě nepatří. My víme, proč!

Stále častěji musí gynekologové ve svých ordinacích slýchat dotaz týkající se kouření a těhotenství. Tato dvě slova k sobě nikdy nešla, nejdou a nikdy nepůjdou. O tom, že je kouření pro zdraví člověka opravdu škodlivé, ví každý kuřák. A to, že je kouření škodlivé hlavě pro plod dítěte by měla vědět každá budoucí matka. V dnešním článku se na kouření a těhotenství podíváme podrobněji.

Cigareta vs. plodnost

Na krabičkách tabákových cigaret můžete často vidět upozornění, že kouření způsobuje neplodnost. Pokud jste silná kuřačka, snižuje se u vás pravděpodobnost otěhotnění a hrozí u vás hlavně mimoděložní těhotenství. Jestliže je kuřák naopak váš partner, pak nemusí být chyba pouze na vaší straně, protože kouření snižuje kvalitu spermií, což může být hlavní důvod, proč nemůžete otěhotnět.

Spousta žen se domnívá, že se při kouření e-cigarety toto riziko snižuje, ale přitom to není pravda. Žádné kouření totiž není zdravé a neustále se do těla dostávají nebezpečné látky, jako je právě nikotin.

S kouřením v těhotenství jsou spojena rizika

Pokud už jste těhotná, ale i přesto kouříte, pak byste měla vědět, že tím své těhotenství značně komplikujete. Kvůli kouření se snižuje funkce placenty, ale hrozí i další rizika, jako:

  • Placenta se může předčasně odloučit od děložní stěny, čímž je ohrožen plod i matka.
  • Placenta může špatně fungovat, čímž nemusí být plod správně vyživován. S tím je spojena také nízká porodní váha.
  • Placenta se může uložit v porodních cestách, což porod značně komplikuje.

Zvyšujete také kouřením v těhotenství riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Po porodu se může objevit celá řada komplikací, která ohrožuje na životě vás i vaše dítě.

Jestliže se tedy dozvíte, že jste těhotná, měla byste okamžitě přestat kouřit. Nepomůže vám žádná e-cigareta, protože i e-cigareta je pro zdraví těhotné ženy škodlivá.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *