Chcete, aby bylo vaše dítě v dospělosti zdravé? Nepodporujte obezitu!

Určitě jste si jich všimli někde na hřišti nebo mezi kamarády svých potomků. A dost možná, že je vidíte každý den doma. Obézní děti. Problém, který je čím dál početnější jak mezi malými dětmi, tak i mezi dospívajícími. Problém, který není jen estetickým handicapem, ale především významnou zdravotní zátěží do dalšího života dítěte. Problém, který přes veškerá varování lékařů nejsou mnozí rodiče ochotni řešit.
Situace je přitom alarmující. Nikdy v minulosti nehlásili pediatři tolik případů dětské obezity. V současnosti se odhaduje výskyt nadváhy a obezity u dětí a dospívajících až na 25% !A nezdá se, že by tyto údaje měly klesat.

Obézní dítě není krásný baculatý andělíček

Zpočátku rodičům často přijde, že jejich potomek je prostě baculatý andílek a zdá se jim to dokonce roztomilé. Varování lékařů je buď urazí, nebo jej podceňují. Hromadění tukové tkáně již od dětství má přitom prokazatelně důsledky na stav organismu v dospělosti. Jinými slovy – váš oplácaný chlapeček téměř nemá šanci vyrůst v štíhlého zdravého muže a malá rozkošná baculka pravděpodobně zůstane takovou i v dospělosti, jen už jí její baculatost nebude připadat tak krásná. Pokud se posléze rozhodne již odrostlý potomek něco dělat se svojí hmotností, čeká ho zpravidla velká práce spojená s dietami a přísnou životosprávou.

Puberta je rozhodující

Zejména u dětí, u kterých nadváha přetrvá až do období dospívání, je riziko obezity se všemi závažnými zdravotními důsledky v dospělosti největší. Přitom právě puberťáci, a to nejen děvčata, se chtějí líbit. Obézní děvče však zaujme chlapce jen zřídka a k neoddiskutovatelným zdravotním důsledkům se přidává ještě psychický problém v podobě nízkého sebevědomí. Mnohdy se obtloustlé dítě nebo dospívající stává terčem posměchu až šikany ze strany svých vrstevníků, což na psychické pohodě pochopitelně nepřidá. Často přitom sami dospívající hledají pomoc v řešení své nadváhy.


Moje dítě je obézní? Nezájem.

Drsně řečeno, mnoho rodičů o problém nadváhy či obezity u svého potomka, vůbec nejeví zájem.
Podle pediatrů často by dospívající dítě rádo řešilo své potíže, rodiče jej však ignorují nebo bagatelizují problémová kila navíc. A vzhledem k tomu, že právě rodiče jsou těmi, kteří nakupují potraviny, připravují jídlo a vytvářejí stravovací návyky, dostává se dospívající do slepé uličky. V kombinaci se špatně utvářenými návyky, kdy dítě tíhne ke sladkostem, smaženým a kořeněným pochoutkám, musí ještě dospívající prokázat mimořádně pevnou vůli, aby odolal.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *