Tchýně a uzený…? Za nás rozhodně ne!

Na víkend se ohlásila tchýně a vám je už teď nevolno. Bude lepší zatnout zuby a přežít to, nebo se snad vymluvit na nenadálé onemocnění? Či snad už teď víte, že návštěva skončí otevřeným šťavnatým konfliktem? Tak to se vaše vztahy s tchýní příliš neliší od mnohých jiných českých domácností. Ostatně téma snacha kontra tchýně je předmětem více či méně vtipných příhod již od nepaměti. Zkusila jste se na celou věc podívat ale i z jiné strany?

Z pohledu dítěte

Zkuste se zamyslet, jak celou situaci vnímá vaše dítě. Zatímco vy můžete tchýni považovat přinejhorším za cizí paní, vaše dítě je s ní spřízněno i geneticky. Nelze tedy vyloučit, že určité povahové rysy mohou mít společné a vytvořit si tak mezi sebou láskyplné pouto.
To, že tchýně věnuje veškerý volný čas pečení moučníků, má silnou nadváhu a neláme si příliš hlavu se zdravou výživou vás, zastánkyni zdravého životního stylu a kvalitní četby, může silně popouzet.

Co ale taková babička znamená pro svá vnoučata? Mnohdy je babiččin koláč a měkká náruč přesně tím, na co děti vzpomínají ještě v hluboké dospělosti. Zkuste se zamyslet nad tím, zda opravdu musíte být obě stejné. Možná je pro dítě velmi příjemné mít maminku, která s ním chodí po výstavách a babičku, která je ochotná stát celé dopoledne v kuchyni s cílem upéci vnoučátku ten nejlepší moučník.

Tchýně je taky maminkou vašeho muže

Další věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že tchýně je přes všechny vaše výhrady především maminkou vašeho muže. Vychovala ho a on je teď otcem vašich společných dětí. Výtky vůči tchýním často směřují i na hlavu jejich syna, což rozhodně rodinné atmosféře neprospívá. Váš partner pravděpodobně není schopen svoji dávno dospělou matku změnit a téměř jistě ji má rád. Neustálé výčitky tak nic nezmění a především mají nepříznivý vliv na klidné klima rodiny, které je pro zdárný vývoj dětí tak potřebné.

Oddělte zrno od plev

Nevylučujeme, že jste si vytáhla opravdu Černého Petra a vaše tchýně je osobou objektivně nelaskavou, problematickou či dokonce závadovou. V takovém případě je samozřejmě třeba chránit klid své rodiny třeba i za cenu přerušení styků s ní, stejně jako v situaci, kdy si vás tchýně vybrala jako terč pomluv a útoků.

V případě drobných rozporů a rozdílů se však přimlouváme za všechna spokojeně hýčkaná vnoučátka – vezměte svoji tchýni na milost!

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *