didakticke hracky

Jak se dítě učí?

V prvních měsících a letech svého života udělá dítě obrovský pokrok. Přijde na svět jako malý uzlíček, který své potřeby uspokojuje pomocí přirozených instinktů. Spolu s tělesným vývojem dochází i k rozvoji jeho poznávacích funkcí. Prohlubuje se vnímání, zlepšuje se schopnost koordinace a postupně se maličký stává rovnoprávným členem rodiny. Reaguje na všechny podněty a komunikuje se svými nejbližšími. Celkový rozvoj dítěte je závislý na rodových dispozicích a dostatku okolních podnětů. Souvisí s procesem učení. Každé dítě je jiné, jedno chodí již před svými prvními narozeninami, druhé si na svůj první krůček ještě pár měsíců počká. Podobné je to i s nácvikem hygieny a odložením plen. Obecně však platí, že dítě na každý podnět reaguje, a tím se vlastně učí. Důležité je proces opakovat, aby došlo k jeho zautomatizování a zafixování.

Nejvhodnější hračky

Každý rodič vnímá svého drobínka jako toho nejlepšího a nejdokonalejšího. Chceme pro něj to nejlepší a jeho budoucnost vidíme v těch nejzářivějších barvách. Usilujeme především o zdravé a chytré dítě. Malé děti se učí prostřednictvím her. Hra, která je baví a má emocionální náboj, lépe ulpí v jejich paměti a má opravdu pro vývoj velký význam. V současné době najdeme na trhu široké spektrum hraček vhodných pro libovolné vývojové období. U kojence podporujeme smyslové vnímání a nabízíme mu hračky pestré, vydávající zvuky nebo k posílení hmatových funkcí. Pro batolata zvolíme didaktické hračky zaměřující se na rozeznávání barev a tvarů, navlékání kroužků a kolárků nebo různé typy skládaček. Báječná a oblíbená jsou puzzle, stavebnice a pexesa k trénování paměti. Primárně procvičujeme v batolecím věku jemnou i hrubou motoriku dítěte, která má vliv nejen na tělesný rozvoj, ale i na řečové dovednosti. Tím se projevuje i v komunakačních dovednostech a příznivě ovlivňuje i psychický vývoj dítěte. Vybírat lze z mnoha materiálů. Tradiční a opravdu nerozbitné jsou dřevěné hračky, se kterými se zároveň i snadno manipuluje.

Čas společných her

Mateřské školy disponují širokým výběrem edukativních hraček zaměřených na čtení, psaní, podporu logického myšlení i výuku jazyků. Samozřejmostí však zůstává, že doma dítě vnímá vše lépe, protože zde má své zázemí a cítí se zde šťastné, spokojené a klidné. Všichni respektujeme obecně platné pravidlo – čas věnovaný našim dětem se vrátí mnohonásobně. Hrajeme-li si společně, vytváříme hodnoty obrovského významu a zároveň strávíme překrásný čas plný harmonie a souznění.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *