Vaše dítě a váš nový partner

Člověk, který zažil rozchod s rodičem svého dítěte, potřebuje obvykle nějaký čas na to, aby se po takové zkušenosti vzpamatoval a byl připraven žít svůj vlastní život bez zátěže minulosti.
Rozchod bývá vysilujícím zážitkem jak po stránce psychické, tak i praktické. Neméně těžké bývá toto období i pro děti. Pokud se vám však povede problémy překonat, přijde poté zpátky i radost ze života, kterou si budete chtít užívat se svým všudy.

Mám novou lásku

Většině single rodičů se posléze podaří i najít nový vztah a život má opět pěknou růžovou barvu. Pokud nevyhledáváte prchavé známosti, budete dříve či později stát před otázkou, jak a kdy seznámit nového partnera se svými dětmi. Nutno říci, že ti, kterým se povedlo provést sebe i potomky rozvodem bez zbytečných traumat a následných naschválů vůči jejich druhému rodiči, mají situaci značně usnadněnou.

Jak to říci dětem?

Jistě není vhodné seznamovat dítě se všemi svými přechodnými známostmi. Poté, co usoudíme, že uzrál čas představit nového partnera, učiníme tak bez zbytečného dramatizování situace. Dítěti přiměřeně jeho věku vysvětlíme, že máme přítele/přítelkyni, se kterým se můžeme dělit o radosti a starosti a se kterým ho chceme seznámit. Pro začátek je dobré zvolit třeba společný výlet nebo jinou, pro dítě příjemnou, zábavu tak, aby se nový partner a dítě mohli nenásilně sblížit.

Bude to fungovat?

Dítě velmi dobře chápe, že váš nový partner nepřichází nahradit jejich tatínka a je bohužel častou chybou se snažit do této role nového partnera a dítě nutit, byť v dobrém úmyslu mít opět kompletní rodinu. Dítě v budoucnosti ocení, že jste jeho tatínka nepřipravili o jeho rodičovskou roli a o to lepší vztah bude mít i k vašemu novému partnerovi.
Jinak tomu může být v případě dítěte, které biologického otce nikdy nepoznalo, či se tento o něj nezajímá. Zde může dojít k situaci, že dítě o nového otce vyloženě stojí a ochotně k němu přilne. Stejně tak ale může dojít k případu, že dítě, zvyklé dlouhodobě na život s maminkou, který mu plně vyhovuje, se bojí konkurence a snaží se nového partnera odehnat.
Vždy je na místě takt a citlivý přístup k oběma stranám. Ani pro nového partnera nemusí být navázání vztahu k našemu dítěti snadnou záležitostí.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *