Až škola zavolá na prvňáčky…

Blíží se září a s ním i povinnost dětí nastoupit do školy. Pro ostřílené mazáky to žádná velká slavnost není, budoucí prvňáčci se však často doslova nemohou dočkat.
Také váš potomek důležitě pochoduje po bytě s novotou vonící aktovkou? Také společně prohlížíte znovu a znovu obsah penálu? Nutí vás dítě vzpomínat na vaše začátky v první třídě, přičemž se předpokládá, že budete předkládat jen veselé a optimistické historky?
Je vidět, že máte do první třídy správně nakročeno.

Opravdu?

Mnohdy ale nestačí jen tento druh přípravy. Rodiče si často myslí, že je povinností pedagogů ve školce děti na první třídu dokonale připravit. Tak tomu ale není. Samozřejmě se předškolákům ve školce věnuje specifická péče, do níž patří i cílená příprava na školu. Děti se obvykle jdou do školy podívat, mnohde funguje „škola nanečisto“ a paní učitelky se snaží dětem vysvětlovat, co je v opravdové škole čeká a nemine. Nezapomínejte ale na to, že se těžko mohou věnovat každému dítěti jednotlivě a je především na rodičích, zda a jak bude jejich prvňáček na nástup do školy připraven.

Povídejte si

Je třeba, aby dítě vědělo, proč do školy vůbec má chodit a k čemu je vzdělávání důležité. Nezapomeňte zdůraznit odlišnosti školního režimu od pobytu v mateřské školce. Lákat dítě na to, že škola je jen pokračováním mateřinky, se nevyplácí. Dítě bude posléze rozčarované a pobyt ve škole bude pro něj o to těžší. Stejně tak je nežádoucí dítě strašit učitelkami, pětkami a poznámkami. Dítě získá již dopředu negativistický přístup ke škole, což se opět projeví na jeho chování.

Důležité maličkosti

Často je dítě perfektně seznámeno s tím, co ho čeká ve školní lavici, neví však zhola nic o existenci školní jídelny a družiny. Taková zdánlivá maličkost může citlivější dítě zcela vykolejit. Váš prvňáček je ještě malý a uklidní ho vědomí, že přesně ví, co od nástupu do školy očekávat. Seznamte své dítě i se systémem vyzvedávání ze školy, vysvětlete mu, že bude nosit svačinu i jak to chodí o přestávkách.
Odměnou vám bude spokojené a připravené dítě, které nástup do školy opravdu nezaskočí.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *