Připravujete školní svačinu doma?

Domníváte se o sobě, že patříte k zodpovědným a pečlivým rodičům? V tom případě vás jistě nenechává chladným problém zvaný školní svačina.
Ač se to možná nezdá, občas s tím bývá tak trochu potíž. Ta se obvykle zvyšuje s věkem potomka, případnou vybíravostí dítěte a všudypřítomným tlakem okolí.
K tomu se přidává i nedostatek času ze strany rodičů, což pak vede ke sklouznutí k sušenkám nebo metodě „tady máš peníze, něco si kup!“

Celozrnný rohlíček a jablko?

Opravdu si myslíte, že cestou do školy se váš potomek staví v obchodě se zdravou výživou, kde zodpovědně zakoupí celozrnné pečivo, k němuž přikousne zeleninu v zaručené bio kvalitě? Je-li tomu tak, gratulujeme. Vaše dítě je mimořádně duševně vyspělé.

Většinu dětí však neodolatelně lákají pochoutky, o jejichž zdravotní prospěšnosti lze s úspěchem pochybovat. Navíc je poměrně těžké odolat tlaku ze strany spolužáků, kteří třímají v rukou velké balení smažených brambůrků, litrovku Coly nebo slaďoučké oplatky.
Obchodníci mají navíc na školní mládež zacíleno. Všimli jste si, jaký sortiment se nabízí v malých krámcích poblíž základních škol? A opravdu jsou ve vaší základní škole automaty pouze na mléčné výrobky či ovoce?

Je to na vás

Chcete-li mít opravdu klidné spaní, především dítěti poctivě vysvětlujte, proč je zdravá výživa tak důležitá a jaký vliv má permanentní konzumace přeslazených a smažených lahůdek. Nedémonizujte tyto pochoutky zcela, dítě by pak mělo přirozenou touhu je vyhledávat. Snažte se však zamezit utrácení kapesného za nevhodné dobroty, nedávejte dítěti sami peníze s tím, ať si vybere něco samo.
Připravujte svačiny doma. Výhodou je, že sami nejlépe víte, kolik a co k jídlu váš potomek preferuje.
Dbejte na to, aby svačinka byla nejen zdravá, ale i chutná. Většině dětí stačí jen malá porce vzhledem k tomu, že již v poledne zpravidla následuje oběd. Obrovská porce svačiny může dítě natolik odradit, že nesní vůbec nic. Sázkou na jistotu bývá kousek kvalitního pečiva se sýrem a trochou zeleniny, nelze nic namítat ani proti porci domácí bábovky s jablíčkem. Doplňte vhodným nápojem, kupříkladu slabým čajem, čistou vodou či vodou s pár kapkami šťávy.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *