Okusuje si nehty. Co s tím?

Pokud vás postihl problém zvaný okusování nehtů, jistě se mnou budete souhlasit, že nejde o nic příjemného. Zejména pro dítě je následně okousané nehtové lůžko bolestivou záležitostí, k níž se může přidat zavlečení sekundární infekce do otevřených ranek. Může jít také o předzvěst pozdějších závažnějších psychických obtíží.

Proč?

Začalo si vaše dítě okusovat nehty zdánlivě bez příčiny a nachází se ještě v předškolním věku? Vyzkoušejte jednoduchý test. Zvyšte příjem vápníku ve stravě. Podle některých odborníků totiž takto reagují malé děti na nedostatek vápníku v těle. Pokud neuvidíte zlepšení do měsíce, bude za tím zřejmě něco jiného.

Stres, stres, stres

Nejčastěji jde o neurotickou poruchu, která je důsledkem nezpracovaného vnitřního napětí. Mnohdy takto dítě reaguje na změny ve svém životě, často se jedná o potlačovaný vztek nebo reakci na situaci, kterou dítě neumí vyřešit. Nehty si koušou i děti s nízkým sebevědomím. Bohužel jde o zlozvyk, kterého se dítě obtížně zbavuje, ač již původní spouštěč dávno pominul.

Co s tím?

Snažte se dítěti již od útlého dětství vysvětlovat vše, co se okolo něho děje. Vidíte-li, že se dítě něčeho bojí, nebagatelizujte jeho strach, nezesměšňujte potomka. Stejně jako vy máte z určitých věcí obavy, dítě prožívá totéž. Takovou měrou, jakou vy prožíváte v práci konflikt se šéfem, může být dítě zničené z pocitů nedostatečnosti v nějaké školkové disciplíně.
Pokud už okusování nehtů zaznamenáte, opět se o tom snažte s dítětem promluvit. Můžete si vypomoci i potíráním prstíků speciálním přípravkem z lékárny, jehož ohavně hořká chuť dítěti připomene, že nemá prsty do úst vkládat, někdy funguje i obyčejná náplast. Vyplatí se také pohovořit s dítětem o rizikách nákazy vyplývající se strkáním prstů do pusinky, na některé děti velmi dobře platí i zdůraznění estetičnosti pěkně upravených rukou oproti ručkám s ohlodanými nehty.

Individuální přístup

Coby rodiče znáte své dítě nejlépe. Uvědomte si, že některé děti rychleji chápou či se snadno přizpůsobí novým věcem, jiné potřebují více vysvětlování a uklidňování. Nepodceňujte ani drobné dětské stresy, jimiž může být prosté používání příboru nebo oblékání punčocháčků ve školce. Zdravé dítě dříve nebo později přestane vyžadovat vaši pomoc a sebevědomě se „postaví na vlastní nohy“.
Naopak dítě, které nabude dojmu, že svět je plný nástrah a strašáků, které ovšem jeho rodiče nezajímají, může ve svém zlozvyku v pubertě nejen setrvat, ale obrátit se dokonce i k závažnějším formám sebepoškozování.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *