Kdy s dítětem poprvé k zubaři?

V minulosti byly děti povinné chodit na preventivní prohlídky v rámci školy. Ale od toho se již upustilo a preventivní návštěva zubaře je pouze na vás, na rodičích. Kdy s dítětem poprvé k zubaři, aby to nebylo příliš pozdě, ale ani příliš brzo? Na to se konkrétně podíváme v dnešním článku.

Každý rodič je odpovědný za to, jaký chrup budou děti jednou mít. Je důležité, abyste si vy, jako rodiče, uvědomili a zjistili, kdy, kam a jak často byste měli zubaře se svými ratolestmi navštěvovat. Možná si říkáte, že mléčné zuby stejně vypadají, a tak k zubaři na preventivní prohlídku zajdete, až bude mít dítě druhé zuby. Ale to je špatně. Kvalita stálého chrupu je závislá na kvalitě mléčných zubů, a proto byste preventivní prohlídky neměli zanedbávat. Každá stomatologicka klinika nabízí preventivní prohlídky také pro děti.

Když se objeví první zoubek

Jakmile se vašemu dítěti objeví první zoubek, postačí vám na jeho čištění pouze gáza či kapesník. Ale na trhu jsou k dostání také speciální „kartáčky“, které svým vzhledem připomínají spíše hračky. Dítě si s tímto „kartáčkem“ hraje, ale přitom si zoubek čistí. Je možné pořídit také silikonový návlek na prst, se kterým se čistí první zoubky. Je potřeba, abyste čištění zubů prováděly v koupelně, čímž se dítě naučí hygienickým návykům.

Kdy poprvé k zubaři?

S prvními zoubky souvisí také návštěva zubní ordinace. Doporučuje se, abyste se svým dítětem šli k zubaři mezi půl rokem a rokem. Jedná se pouze o seznamovací návštěvu, během níž si zubař získá důvěru dítěte. Nemůžeme mluvit o klasické preventivní kontrole. Zubař pouze dítěti do pusy nahlédne, ale rozhodně ne pod tlakem. Je potřeba, aby si malý pacient zvykl na prostředí, které bude potom pravidelně navštěvovat. Díky tomu se vaše dítě nebude bát chodit k zubaři, pokud preventivní prohlídky vezmete za správný konec.

Skutečná preventivní prohlídka by měla proběhnout již mezi druhým a třetím rokem života, pokud bude dítě spolupracovat. Díky tomu je zubař schopen diagnostikovat postavení a vývoj zubů. A hlavní je, že si dentista získá pacientovu důvěru. Neměli byste navštěvovat lékaře poprvé až s bolestmi zubů, protože dítě by se pak mohlo zubaře bát, protože taková návštěva nebude nic příjemného.

Udělejte maximum pro své dítě. Vy, rodiče, používáte možná vitamíny, které vám zlepšují stav zubů (například kolagen), ale u vašich dětí můžete předcházet zubním onemocněním, a to díky pravidelným návštěvám.

Sdílet článek

One comment:

  1. Snad to s tím mojím mimčem dáme. Roustou nám první zoubky a obvodní lékařka nás už poslala k zubařce. Doporučila nám zubní ordinaci Schwarzdent. Podle webu to tam vypadá pěkně, tak snad se nebude plakat :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *