Agrese vůči mladšímu sourozenci – co s tím?

Možná právě řešíte obdobný problém. Z vašeho malého andílka se stal pořádný vztekloun. Ať si lámete hlavu, jak chcete, nedaří se vám jeho chování změnit.
Váš miláček se dožaduje pozornosti všemi možnými i nemožnými způsoby. A když to nejde po dobrém, jde to po zlém. To platí obzvlášť v případě, že je „ve hře“ ještě další malý sourozenec.

Vzteklé dítě

Pokud dítě neváhá sourozence napadnout, či udeřit prvním, co má po ruce, musíte s tím něco udělat. Nejprve se zamyslete nad tím, co mohlo takový stav způsobit. Je váš potomek již od malička nervózní a vznětlivý? Prodělává právě nějaké onemocnění? Na malé děti může mít velký vliv i banální viróza. Všímejte si situací, při jakých k záchvatu vzteku nebo napadení sourozence dochází. Mnohdy je příčinou to, že mladší sourozenec dorostl do fáze, kdy se stává aktivním soupeřem kupříkladu třeba jen v pexesu. Starší dítě pak nedokáže zvládnout prohru nebo neúspěch v soupeření. Zejména velmi malé děti mají omezenou možnost sebekontroly a nesouhlas často vyjádří právě útokem.

Předcházejte problému

Pokud jsou záchvaty vzteku a výpady vůči sourozenci omezeny na konkrétní situace, máte zpola vyhráno. Osvědčuje se takovým momentům předcházet tím, že sledujete průběh hry a včasným zásahem předejdete útoku. Velmi účinné je obyčejné odvedení pozornosti či vytržení dítěte, které už už hrozí výbuchem, z jeho momentálního stavu. Je-li pravidelným předmětem útočného chování nějaká společná hračka, vyřeší se mnohé pořízením druhé stejné nebo podobné.

Komunikujte s dítětem

Nic nenahradí čas, který s dítětem strávíte. Mnohdy je za útoky prostá frustrace z konkurence mladšího sourozence, který už není miminkem a co se dovedností a úspěchů týče, „šlape na paty“ prvorozenému. Diskutujte s dítětem o samotě o tom, co je na jeho chování ošklivého, vyzdvihněte patřičně oblast, v níž je dítě silné a projevuje se pozitivně. I když budete možná rozhovor muset několikrát opakovat, zdržte se křiku, násilí, natožpak fyzického trestání. Nevoli rodičů dítě připíše obvykle na účet mladšího sourozence a bludný kruh antipatií pak nikdy neskončí.Mnohdy se vyplatí svěřit menšího potomka někomu z rodiny na hlídání a vyhradit si nějaký čas jen pro většího ze sourozenců. Za výpady vůči sourozenci může být obava ze ztráty přízně rodičů, kterou dítě není schopno formulovat slovy.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *